Povijest naše škole započinje još davne 1964. godine.
U noći s 24. na 25. listopada 1964. izlila se Sava a ljudi su bili prisiljeni
napustiti svoje dotadašnje domove. Doselili su u novo naselje, na kraju grada, u Retkovec.
Nakon što je sagrađeno naselje stvorila se potreba za izgradnjom škole.
Tako je 27.ožujka 1967. otvorena Osnovna škola Retkovec.
Naziv škole promijenio se 08.ožujka 1968. u Osnovna škola Dr.Ivan Ribar i taj se naziv zadržao sve do 1991.g. kada je školi vraćen naziv OŠ Retkovec.

Kroz godine su se mijenjali i učenici i djelatnici no mnogo je toga ostalo nakon njihovih odlazaka.
Tijekom povijesti u školi su postojale različite aktivnosti a zabilježeni su i mnogi uspjesi u njihovom radu.
I danas je škola poznata po svojim aktivnstima u koje ubrajamo likovnu grupu, školski list, školski zbor, grupa za medijsku kulturu i druge...

Ove ćemo školske godine proslaviti 57. rođendan što možda zvuči puno no naša je škola živahna kao malo dijete i puna energije za još mnogo godina rada i mnogo novih generacija učenika.